İstanbul İçi Yaya Kurye - Bizim Online Kurye

Yaya Kurye

Kurye, belli mesafelerde gönderilen ürünleri taşıyan kişi ve işlemidir. Kuryecilik işinde mesafeler çok önemlidir zaten yapılan iş de belli bir mesafedeki birimlere istenilen eşyanın gönderilmesidir. Teknoloji sayesinde mesafelerin çok azaldığı bir dönemi yaşamaktayız. İnsanlar eskiden herhangi bir şey göndermek istediklerinde bu uzun sürelere mal olabilmekteydi. Fakat günümüzde birçok şeyi birkaç dakika ya da daha uzun işlerimizi bile birkaç saatte halledebilir, göndermek istediğimiz şeyleri ne kadar uzun mesafelerde olunursa olunsun kısa sürelerde halledilebilir. Bu durumlar insanların hayatını kolaylaştırmakta, zamanı daha iyi kullanabilmesini sağlamaktadır. Belki insanların tembelleşmesine sebep olan bu sistem çoğu zaman ihtiyaç duyulan bir hal almaktadır. Bu nedenle yararları zararlarından daha fazladır denilebilir. Çok yoğun çalışan ve adeta zamanla yarışan, herhangi bir belge için semt semt dolaşamayacak insanlar için oldukça yararlı bir hizmettir. Ayrıca yine çok yoğun çalışan ya da yemek yapmak için zaman bulamayan bunların da yanı sıra gün içerisinde bir değişiklik yapmak isteyen fakat bunun için dışarı çıkmak istemeyen insanlar için kuryeler adeta birer cankurtaran görevindedirler. Kuryeler illa ki alışveriş için kullanılır diye bir kural yoktur işle alakalı herhangi bir belgeyi de kurye yoluyla kullanabiliriz. Çoğu zaman kuryelerle sipariş verdiğimiz yiyeceklerin ulaştırılmasında karşılaşırız. Fakat birçok çeşitteki kurye türleri birçok görevlerde işe yaramaktadır. Mesafelere göre kurye fiyatları ve isimleri değişmektedir. Örneğin kısa mesafedeki kurye hizmetine yaya kurye denilmektedir. 

Kurye Türleri

Hayatımızı birçok alanda kolaylaştıran kurye hizmetleri, motor kurye, arabalı kurye, kiralık kurye ve yaya kurye olmak üzere dörde ayrılmaktadır. İnsanlar ihtiyaçlarına göre bir kurye türünü seçebilmektedir. İhtiyaca göre olabildiği gibi maddi durumlarına göre de seçim yapabilmektedirler. Motor kurye mesafelerin uzaklaşması sonucunda kullanılan kurye hizmetidir. Çoğu zaman gidilecek yere hızlı gidebilme özelliğinden dolayı da motor tercih edilmektedir. Acil işlerde çoğu zaman bu kurye hizmeti tercih edilmektedir. Zamanla yarışılan işlerde, anında bir şeyin karşı tarafın elinde olması gerektiği durumlarda bu kurye hizmeti kullanılmaktadır fakat çok güvenilir olduğu söylenemez. Genellikle siparişler için motor kurye kullanılmaktadır. İş yerleri istenilen siparişin hızlı götürülerek zamandan tasarruf edilmesi istedikleri için tercih ederler.  Arabalı kurye ise motor kuryeye göre daha yavaştır fakat daha güvenli olmaktadır. Genellikle gün içerisinde ulaştırılması gereken evrak, dosya, belge ve dokümanları göndermek için kullanılır. Ekonomik açıdan da daha karlı olan bir hizmettir. Uzun dönemli ihtiyaç duyulan kurye hizmetinde de kurye kiralanabilmektedir. Haftalık, aylık ve hatta yıllık kiralamalar yapılabilmektedir. Bu tür kiralamalar ise uzun süre kurye hizmetine ihtiyaç duyulacağı saptandığı takdirde kullanılan bir yöntemdir.  Bu gibi hizmetler her zaman ihtiyaç duyulan ve duyulacak olan şeylerdir. Bu nedenle kurye hizmeti gelecekte de kullanılması tercih edilebilecek bir meslek türüdür. Çeşitleri değişiklik gösterse de insanlar arası etkileşime ve alışverişe her zaman ihtiyaç duyulacaktır.

Kuryeye Biçilen Değer

Kuryeye biçilen değer fiyatlandırılmasıyla doğrudan alakalıdır. Her görevin bir değeri ve önemi vardır. Çoğu insanın zamanını harcamamak ya da canı bir yerden bir yere gitmek istemediği için kullandıkları kuryeler için hak ettikleri değer ve fiyat biçilmesi gerekmektedir. Kurye fiyatlandırılmasında mesafeler çok önemlidir. Mesafe uzadıkça fiyat da artmaktadır çünkü mesafeler işi zorlaştırmaktadır. Birkaç kilometrelik bir gönderi varsa bu 15₺ civarında bir ücrete halledilebilmektedir fakat ekspres kurye tercih edilmesi durumunda bu fiyat 30₺’ye çıkmaktadır. Ekspres kurye ise hızlı gönderimlerde tercih edilmektedir. Arabalı kurye motor ve ekspres kuryeye göre daha pahalıdır. Bu durumda kurye fiyatlandırılmasında mesafe, kurye hizmeti türü, gönderilen eşyaya göre fiyatlar belirlenmektedir. En ucuzu ise yaya kurye olması sebebiyle daha fazla tercih edilmektedir. Fakat tek bir dezavantajı vardır ki sadece kısa mesafelerde kullanılır çünkü kişi istenilen eşyayı ya da evrakı yayan olarak iletmektedir. Biçilen fiyatlar firmadan firmaya değişme gösterebilmektedir. Sürekli kullanılan bir kurye şirketi indirimler yapabilmektedir. Ya da bazen tercih edilmek için bazı indirim yapabilmektedir. Her bölgede birçok kurye şirketi vardır bu nedenle aralarında bir rekabet söz konusudur. Bu nedenle yöneticiler tercih edilebilme olasılıklarını artırmak için şirketlerini daha da cezbedici hale getirmek durumunda kalırlar. Bu durum ise müşterilerin lehine olarak fırsatlar sunmaktadır.